1. Postavljanje preveč ambicioznih ciljev
Ob začetku novega leta je običajno, da si postavimo velike in ambiciozne cilje. Običajno so to spremembe v življenjskem slogu, kot so drastična dieta, vsakodnevna vadba ali pa popolna preureditev svojega življenjskega ritma. Takšni cilji so super, vendar so pogosto nerealni, predvsem če so v nasprotju z našimi trenutnimi navadami in načinom življenja.
Predstavljajte si, da ste po mesecih ali letih pomanjkanja telesne aktivnosti začeli z izjemno naporno vadbo vsak dan. Kmalu boste ugotovili, da je to preveč za vaše telo, časovno pa se boste počutili preobremenjeni. Sčasoma vas bo to izčrpalo in prešli boste v stari način življenja. Namesto velikih sprememb si postavite manjše, dosegljive cilje, ki jih lahko dosežete iz dneva v dan. Kasneje, ko že spremenite določene navade pa si postavite večje in ambicioznejše cilje.
2. Pomanjkanje konkretnega načrta in strategije
Za uspešno dosego ciljev ni dovolj, da si samo postavite cilj. Pomembno je, da imate strategijo, kako boste do tja prišli. Na primer, cilj “biti bolj zdrav” ni dovolj specifičen, da bi vam pomagal pri konkretnem dejanju. Za to potrebujete konkretne korake – kot so, na primer, "trenirati vsaj 3-krat na teden", “spiti vsaj 2 litra vode na dan” ali “vsako jutro zajtrkovati, da začnem dan poln energije”.
Zaobljube, ki temeljijo na splošnih besedah, pogosto ne prinesejo rezultatov, saj ne ponujajo konkretnih dejanj, ki jih je potrebno storiti. Ko oblikujete načrt, bodite specifični in realistično ocenite, koliko časa in napora ste dejansko pripravljeni vložiti. Razdelite svoj cilj na manjše korake, ki jih boste lahko lažje dosegli.
3. Motivacija ni dovolj – ključna je disciplina
Motivacija je na začetku vedno visoka, a ta občutek hitro mine, ko naletimo na prve ovire ali ko ugotovimo, da spremembe niso tako enostavne, kot smo si jih predstavljali. Motivacija je čustveni dejavnik, ki pogosto ni dovolj za dolgoročni uspeh. Če se opiramo le na motivacijo, bomo slej ko prej naleteli na trenutke, ko preprosto ne bomo čutili tistega začetnega zagona.
Prava pot je v razvoju discipline. To pomeni, da se morate zavezati k svojim ciljem, ne glede na to, kako se počutite. Postavite si rutino, ki vam bo pomagala pri rednem delu. Na primer, vadite ob določenem času vsak dan, tudi ko vam ni do tega, ali pripravite obroke vnaprej, da ne boste zapadli v skušnjavo hitre hrane.
4. Pomanjkanje podpore – pomembnost odgovornosti
Če želite uspešno doseči cilje, je dobro ob sebi imeti nekoga, ki vas bo spodbujal in vam pomagal ostati na pravi poti. Ko se odločimo za spremembe, je veliko lažje, če imamo podporo prijateljev, družine ali celo sodelavcev, ki nas spodbujajo in spremljajo naš napredek. To lahko pomaga preprečiti občutek osamljenosti, ko naletimo na ovire.
Na primer, če želite začeti redno trenirati, bi bilo dobro, da bi si poiskali vadbenega partnerja. Skupaj lahko spremljata svoj napredek, si nudita motivacijo in si pomagata pri doseganju ciljev. Mnoge študije so pokazale, da smo bolj odgovorni, če imamo nekoga, ki spremlja naš napredek in nas spodbuja k nadaljevanju.
5. Prepozno popuščanje in „vse ali nič“ miselnost
Ko ne dosežemo svojih ciljev v načrtovanem času ali naredimo napako (kot je preveč hrane ali izpuščeni trening), se mnogi hitro vdamo. Občutek, da je “prepozno” ali da smo že ”pokvarili vse”, nas lahko vodi v prekinitev vseh prizadevanj. V resnici pa so majhni neuspehi del procesa – vsak od nas se lahko kdaj sreča z izzivi.
Pomembno je, da ne vidimo majhnih napak kot razlog za opustitev svojih ciljev, ampak jih sprejmemo kot del poti. Namesto da se osredotočimo na napake, je bolje, da se osredotočimo na naslednji korak in se vrnemo nazaj na pot. Če smo enkrat izpustili trening, to še ne pomeni, da ni več povratka nazaj na “pravo pot”.
6. Pomanjkanje spremljanja napredka
Ko ne vidimo takojšnjih rezultatov, se lahko hitro naveličamo. Celoten proces postajanja bolj zdravi, fit ali produktivni je dolgoročnega značaja, zato so hitro vidni rezultati redki. Toda napredek se začne kopičiti, če ga redno spremljamo.
Eden najboljših načinov, kako ostati motiviran, je spremljanje svojega napredka. To lahko vključuje tehtanje, beleženje treningov, spremljanje zaužite hrane ali preprosto zapisovanje, kako se počutite. Ko boste opazili, da so rezultati že vidni, boste še bolj motivirani za dosego zadanih ciljev.
7. Nizka predanost in pomanjkanje zaupanja v proces
Če si postavimo preveč splošne ali idealistične cilje brez ustrezne predanosti, se lahko hitro znajdemo v začaranem krogu neuspeha. Pomembno je, da zaupamo v proces, tudi ko rezultati niso takojšnji. S postopnim napredkom in natančnim spremljanjem napredka boste opazili, da vaša predanost in trud postopoma prinašata rezultate.
Kako premagati ovire?
Za uspeh pri novih zaobljubah se morate osredotočiti na dolgoročne spremembe, ki so trajne, ne pa na hitre rešitve. Tukaj je nekaj nasvetov, kako se lotiti svojih ciljev in jih tudi doseči:
- Postavite si manjše, specifične cilje – Namesto da rečete "hočem shujšati", raje postavite cilj "hočem izgubiti 2 kilograma v enem mesecu z zdravo prehrano in 3 treningi na teden."
- Spremljajte napredek – Zapisujte svoje dosežke, bodisi v obliki dnevnika vadbe, napredka pri zdravju ali preprosto skozi dnevne refleksije.
- Iskanje podpore – Poiščite partnerja za vadbo ali se pridružite skupini, ki si prizadeva za podobne cilje.
- Spremenite miselnost – Ne obupajte po napakah. Majhni koraki in napake so del poti, ki vas bo pripeljala do uspeha.
- Bodite potrpežljivi – Spremembe potrebujejo čas. Dovolite si, da napredujete v svojem ritmu.
Zadnja misel: Novoletne zaobljube so lahko izjemno koristne, vendar je pomembno, da se osredotočimo na dolgotrajne spremembe, ne le na kratkoročne cilje. Če si boste postavili pravi cilj, razvili načrt, vztrajali in imeli podporo, bodo letošnji cilji veliko bolj dosegljivi. Začni zdaj, ne čakaj, da preteče še en teden!
Veliko doseženih ciljev in discipline v letu 2025 vam želi ekipa RealBeast :)